אחד הרעיונות היפים בחשיבה יצירתית הוא הגישה לבעיות. אנחנו כמובן לא אוהבים בעיות, ומשתדלים להתרחק מהן, אך כשמדובר בנושא  יצירתיות או חשיבה יצירתית  מסתבר שבעיות הן בעצם מתנות בהסוואה. בעיה מעירה אותנו. בעיה גורמת לנו לצאת מן האדישות ומאלצת אותנו לצאת מהקופסה ולהשתמש בחשיבה אחרת. חשיבה יצירתית. במהלך הרצאות שאני מעביר בנושא חשיבה יצירתית, אני מסביר לקהל המשתתפים כי יש יתרונות בחשיבה תבניתית – אוטומטית:זה נוח וחוסך לנו זמן מיותר.חישבו מה קורה אצל אנשים שנוסעים בכל יום ברכב שלהם. כשהם נכנסים לרכב מתבצע תהליך חשיבה אוטומטי לחלוטין מבלי להשקיע חשיבה רבה. אנו מבצעים אתהמהלכים השגרתיים, נוסעים ברכב, מדברים בדיבורית ואפילו לא שמים לב שכבר הגענו למחוז חפצנו. החשיבה הזו חוסכת לנו זמן ואנרגיה, אך יש בה גם חסרונות משום שלפעמים אנו עלולים לפספס דרכים חדשות, כיוונים חדשים ומרעננים וכאן בדיוק נכנסת לתמונה החשיבה הזו, שנקראת חשיבה יצירתית. אי אפשר לומר שהיא טובה יותר מחשיבה הגיונית –אוטומטית, אלא פשוט חשיבה יצירתית שונה מחשיבה אחרת.אחת הדרכים הטובות כדי לייצר אפשרויות יצירתיות מתרחשת כאשר נוצרות בעיות. אז אנו מתעוררים ומנסים דרכים יצירתיות כדי לפתור את הבעיות.

דווקא הבעיה גרמה לנו לחשוב על פתרון מוצלח, ולמעשה לולא הבעיה לא היינו מגיעים לאן שהגענו. הבעיה שימשה "קרש קפיצה" לפתרון מוצלח.

אחת הדרכים כדי להגביר חשיבה יצירתית היא באמצעות טכניקה שמדמה בעיות. הטכניקה הזו יוצרת סימולציה של בעיה ומאפשרת לאדם להתעורר ולמצוא דרכים יצירתיות. טכניקה זו נקראת "טכניקת הוויתור" ועליה כבר הרחבתי במאמר אחר. הרעיון הוא להשתעשע במחשבה מה יקרה אם נוותר על דברים חשובים בעבודה או בחיינו האישים?מה יקרה למשל אם נוותר על המחשב בעבודה, על הטלפונים, על הטלוויזיה ועוד.

ברגע שאנו מוותרים על משהו שמאד חשוב לנו, ונדמה לנו שאי אפשר בלעדיו, באותו הרגע נוצרת כמובן בעיה, אך כפי שאמרנו – דווקא הבעיה היא הטריגר והיא הסיבה שיכולה לגרום לנו להתייעל, ולמצוא דרכים יצירתיות, חדשניות ומוצלחות.אז בפעם הבעיה שאתם נתקלים בבעיה מסוימת, זכרו שמדובר במתנה בתחפושת … נסו לחשוב כיצד הבעיה יכולה לשמש עבורכם "קרש קפיצה" למציאת דרכים יצירתיות ומוצלחות עבורכם.