רוג´ר פון אק, ד"ר מאוניברסיטת סטנפורד, הוא בעל חברה המעבירה סדנאות לפיתוח החשיבה היצירתית. הוא מספר כי כשהיה בכיתה י´ בבית ספר התיכון, ציירה המורה נקודה קטנה בגיר על הלוח.היא שאלה את הכיתה מה הם רואים .  חלף זמן מסוים עד שאחד התלמידים העז אמר: "אני רואה נקודת גיר על הלוח". שאר התלמידים לא אמרו דבר והסתפקו בתשובתו של התלמיד. "אני מופתעת, אמרה המורה. עשיתי את התרגיל הזה אתמול עם קבוצה של ילדים בגן חובה וקיבלתי מעל 50 תשובות אפשריות:ירח, כדור, עין של ינשוף, ביצה, אפר של סיגריה, קצה עמוד טלפון ועוד ועוד …"

ילדים קטנים ניחנים בדמיון רב ואין להם שום בעיה לספק מספר תשובות לאותה השאלה.כשהילדים מתבגרים, בהשפעה לא קטנה של מערכת החינוך (גם בבית וגם בביה"ס), הם כבר לא מחפשים יותר מתשובה אחת נכונה והם גם מאבדים הרבה מכוח הפשטות והדמיון.כוח הפשטות האגדה מספרת כי בחורף של שנת 333 לפני הספירה הגיע אלכסנדר הגדול בראש צבאו לעיר גורדיום שבאסיה, ושמע מתושבי העיר על הקשר הסבוך שקשר גורדיוס מלך פריגיה את מרכבתו ליתד.האורקל (הנביא) התנבא כי האיש אשר יצליח להתיר את הקשר, ישלוט באסיה כולה. נבואה מבטיחה זו הביאה כמובן למקום רבים וטובים שביקשו לנסות את כוחם בהתרת הקשר ונכשלו. גם אלכסנדר הגדול ניסה במשך שעות ארוכות להתיר את הקשר המפותל, וללא הצלחה… לפתע צץ במוחו רעיון מפתיע. הוא שלף את חרבו ובמהלומה אחת חתך את הקשר לשניים… ובכך פתר את הבעיה באופן הפשוט ביותר והקל ביותר.מאז מכונה בשפה העברית פיתרון נועז ומבריק לבעיה מסובכת וקשה בשם "התרת הקשר הגורדי". מה דעתכם ?

חברה שביקשה לגייס כוח אדם חדש העבירה למועמדים מבחן כתוב. אחת השאלות במבחן הייתה: "אתה נוהג במכוניתך בליל סערה.אתה חולף על פני תחנת אוטובוס, ורואה בה 3 אנשים המחכים לאוטובוס:אישה זקנה שנדמה שהולכת למות, רופא שבעבר הציל את חייך, אישה/ גבר שעליה/עליו חלמת כל חייך. 

אתה יכול לקחת נוסע אחד במכוניתך.במי תבחר? נמק את תשובתך".חישבו גם אתם, לפני שאתם ממשיכים בקריאה, כיצד הייתם עונים אתם לשאלה זו אם הייתה מוצגת לכם שאלה זו במבחן לקבלה לעבודה? המבחן הוא מעין מבחן אישיות, כל תשובה שתיתנו תלמד כביכול משהו על האישיות שלכם.  אתם ודאי יכולים לגלות רחמנות ולבחור באישה הזקנה. 

היא הולכת למות, לכן נראה שמן הראוי להצילה קודם. או שאולי כדאי לבחור ברופא, הרי הוא הציל בעבר את חייכם

וכעת צצה בפניכם ההזדמנות הטובה ביותר להשיב לו כגמולו. אולם, את הטובה לרופא תוכלו להחזיר בעתיד,  אבל ייתכן שאם תפספסו את ההזדמנות, לעולם לא תמצאו את אהבת חייכם… לא קל, מה?המועמד שנבחר לעבודה (מתוך מאות מועמדים) לא בחר באף אחת מהאפשרויות הללו. הוא פשוט כתב: אני אתן את מפתחות המכונית לרופא כדי שיוכל לקחת את האישה הזקנה לבית החולים. אני אשאר ואחכה לאוטובוס עם אשת/ איש חלומותיי".אפשרו לעצמכם לחשוב "מחוץ לקופסה", אל תסתפקו בתשובה אחת נכונה, השתמשו יותר בדמיון וזכרו כי לרוב הפתרונות הטובים ביותר הם דווקא אלו הפשוטים ביותר. אותם פתרונות שאנו אומרים עליהם בדיעבד: "זה כל כך פשוט, איך לא חשבנו על זה קודם?